Kod TERC to system identyfikatorów i nazw jednostek podziału administracyjnego, który jest elementem Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT). TERYT został wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów 15 grudnia 1998 roku (Dz. U. z 1998 r. Nr 157, poz. 1031). System TERC zawiera nazwy jednostek  zasadniczego, trójstopniowego podziału terytorialnego kraju i ich identyfikatory. Jest on zbudowany według hierarchicznej numeracji nadanej województwom, powiatom i gminom. Dane zawarte są w załączniku nr 1 do powyższego rozporządzenia Rady Ministrów. Identyfikatory aktualizowane są podczas każdej zmiany podziału terytorialnego kraju. Po każdej aktualizacji opracowywane jest rozporządzenie, które umożliwia wprowadzenie zmian do załącznika.

Co to jest kod TERC? – trzyczłonowy zapis

Kod TERC jest trzyczłonowy. Poszczególne człony identyfikatora są symbolami numerycznymi i oznaczają:

  • pierwszy człon – dwucyfrowy symbol województwa, nadany województwom, ułożonym alfabetycznie z liczb parzystych w przedziale liczb 02-98,
  • drugi człon – dwucyfrowy symbol powiatu, nadany powiatom danego województwa w kolejności alfabetycznej, a następnie miastom na prawach powiatu,
  • trzeci człon – trzycyfrowy symbol gminy, gdzie dwie pierwsze stanowią kolejne liczby w przedziale liczb 01-00 dla gmin w kolejności alfabetycznej w powiatach, zaczynając od gmin miejskich, następnie w kolejności gminy wiejskie i gminy miejsko-wiejskie. Trzecia cyfra jest to symbol rodzaju jednostki i oznacza:
  1. gmina  miejska,
  2. gmina wiejska,
  3. gmina miejsko-wiejska,
  4. miasto w gminie miejsko-wiejskiej,
  5. obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej,
  6. dzielnice gminy Warszawa-Centrum,
  7. delegatury i dzielnice innych gmin miejskich.

System TERC posiada odrębne identyfikatory, nadawane miastom na prawach powiatu, gminom miejskim, wiejskim i miejsko-wiejskim, miasto i obszarom  wiejskie w gminach miejsko-wiejskich oraz dzielnicom i delegaturom w gminach miejskich.